Τρίτη 26 Αυγούστου 2008

15η Ημέρα - 23 Αυγούστου 2008

Ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης,κράτησε για μια ακόμη φορά πολύ ψηλά τη σημαία της χώρας μας.Όπως και στην Αθήνα τέσσερα χρόνια πριν,έτσι και τώρα,ο Ολυμπιονίκης των +80κ. του Ταε Κβον Ντο κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο,πραγματοποιώντας πολύ μεγάλες εμφανίσεις.Τι κι αν του στέρησε το χρυσό Κορεάτης όπως και στην Αθήνα,ο Αλέξανδρος απέδειξε για ακόμη μια φορά πως συγκαταλέγεται στους κορυφαίους του κόσμου και βάζει πλώρη για το Λονδίνο.Το μετάλλιο στην Κίνα,ήρθε ως συνέχεια του χρυσού που κατέκτησε φέτος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Στον πρώτο αγώνα,ο Θεσσαλονικιός πρωταθλητής,επιβλήθηκε με 4-3 στην παράταση του Τσιλμάνοφ από το Καζακστάν.Στα προημιτελικά,απέκλεισε όπως και στην Αθήνα τον Μαροκινό Ζρουρί,νικώντας με 5-4.Ο αγώνας που έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό,εξελίχθηκε σε θρίλερ,αφού ο Έλληνας αθλητής πήρε το σημείο που του έδωσε τη νίκη απέναντι στο Νιγηριανό Τσουκβουμερίτζε με 3-2, στο τελευταίο δευτερόλεπτο!Στον τελικό,ο Έλληνας αθλητής κόντραρε ως το τέλος τον Κορεάτη Ντογκμίν Τσα,αλλά ηττήθηκε με 5-4 με σημείο 20¨ πριν από το τέλος.Άλλη μια μεγάλη πορεία, που αποδεικνύει την ποιότητα και τη συνέχεια του Νικολαϊδη.

Στην άλλη ελληνική συμμετοχή του ταε κβον ντο,η Κική Κούβαρη δεν κατάφερε να προχωρήσει στα +67κ.,αφού ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από την Βραζιλιάνα Φαλαβίνια.Η αντίπαλος της δεν προκρίθηκε μετά στον τελικό κι έτσι η Ελληνίδα έχασε την ευκαιρία να φτάσει ως το χάλκινο μέσα από τα ρεπεσάζ.Η Κούβαρη είναι μόλις 22 και κρατάει για το μέλλον τις χρήσιμες εμπειρίες του πεκίνου.

Τα ξημερώματα της 16ης ημέρας,ολοκληρώθηκαν οι ελληνικές συμμετοχές με την εθνική ομάδα πόλο ανδρών να κερδίζει 9-8 την Αυστραλία και να κατατάσσεται 7η.Έσωσε στις τελευταίες εμφανίσεις τα προσχήματα,όμως οι προσδοκίες ήταν σαφώς μεγαλύτερες.Σίγουρα,θα ήταν πιο χρήσιμο να κερδίσουμε τους Αυστραλούς στο εναρκτήριο ματς του ομίλου,που ουσιαστικά μας έφραξε τον δρόμο για την πρόκριση.