Παρασκευή 22 Αυγούστου 2008

13η Ημέρα - 21 Αυγούστου 2008

Ο Καλίνικος Κρεάνγκα όλα αυτά τα χρόνια βρίσκεται μέσα στους κορυφαίους του πινγκ-πονγκ και με την πορεία του ως την φάση των «16» του ολυμπιακού τουρνουά,πήρε το αίμα του πίσω για τον πρόωρο αποκλεισμό της Αθήνας από το πρώτο του παιχνίδι.Ο Έλληνας αθλητής(no14 στον κόσμο),μετά από πολύ ώριμη εμφάνιση πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Ιάπωνα Μιτζουτάνι με 4-1(9-11,11-9,11-4,11-8,11-3) και θα είχε πολύ περισσότερες πιθανότητες πρόκρισης στα προημιτελικά, εάν δεν έβρισκε μπροστά του το ανυπέρβλητο εμπόδιο του κινέζου Μα Λι(no2).Η ήττα με 4-0(11-5,11-5,11-3,11-7),ήταν εντός προγράμματος και δεν μειώνει την καλή πορεία του Καλίν.

Η Αθανασία Τσουμελέκα,πάλεψε όσο μπορούσε την κούρσα των 20χλμ βάδην και τερμάτισε 9η με 1:27.54,σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ.Τα πήγε καλά η χρυσή νικήτρια της Αθήνας,παρά την μεγάλη αποχή λόγω γέννας και τραυματισμών.Οι άλλες δύο εκπρόσωποι μας(μοναδικό άθλημα που πήγαν τρεις στο πεκίνο),τα πήγαν και αυτές καλά,με την Ευαγγελία Ξυνού να κάνει ατομικό ρεκόρ και να τερματίζει 25η σε 1:32.19,ενώ η Δέσποινα Ζαπουνίδου ήρθε 41η με 1:39.11.Η διαδρομή αποδείχθηκε πολύ γρήγορη,ενώ το αγώνισμα έλαβε χώρα κάτω από καταρρακτώδη βροχή.

Η Τόνια Στεργίου,δεν μπόρεσε να πιάσει τις φετινές εμφανίσεις τις(ατομικό ρεκόρ με 1,97)και με 1,85 δεν πέρασε στον τελικό του ύψους.Η βροχή την αποσυντόνισε και δεν έκανε τα άλματά της όπως θα ήθελε.Φυσιολογικοί αποκλεισμοί και για Εφεντάκη(4:15.02 στα 1500μ)και Σμαλιό(71,87 στο ακόντιο),που είχαν εκπληρώσει τους στόχους τους με τη συμμετοχή στους αγώνες.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης έδειξε στα 10χλμ ανοικτής θαλάσσης,πως έχει μεγάλες προοπτικές στο νέο του αγώνισμα.Δεν είναι λίγο πράγμα ούτως ή άλλως,με μερικούς μήνες ενασχόλησης να βγαίνεις τρίτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σε ένα δύσκολο αγώνισμα όπως τα 5 χλμ.Στην σημερινή κούρσα, κολυμβητής μας από την αρχή έως και 500μ.πριν τον τερματισμό βρισκόταν συνεχώς εντός μεταλλίων,ενώ κάποια στιγμή βρέθηκε και να οδηγεί την κούρσα.Παρ’όλα αυτά,κάποια τεχνικά λάθη στο τέλος, του κόστισαν σε χρόνο και ψυχολογία κι έτσι τερμάτισε 16ος.Πλέον,επικεντρώνεται στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σεπτεμβρίου.

Οι Τριγκώνης/Πασχαλίδης δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στους ρυθμούς των πρώτων 7 ιστιοδρομιών κι έτσι από 3οι τερμάτισαν 10οι στα tornado.Την τιμιτική 8η θέση στα 40 του χρόνια,κατέλαβε ο Χρυσός ιστιοπλόος της Ατλάντα και Αργυρός της Αθήνας,Νίκος Κακλαμανάκης.

Η εθνική ανσάμπλ,μετά από την πρώτη ημέρα(5 σχοινάκια),είναι δέκατη με 15.400β και διεκδικεί με αξιώσεις την είσοδο στην οχτάδα του τελικού.Νεανική ομάδα,που αν δουλευτεί σωστά,μπορεί να φέρει μεγάλες επιτυχίες.Αντίθετα,η Ελίνα Ανδριόλα στο ατομικό έχει λιγότερες πιθανότητες να συνεχίσει,αφού κάποια τεχνικά λάθη την έφεραν στην 21η θέση του συνθέτου.

Τελος,ο Ανδρέας Κιλιγκαρίδης μετά τα 1000μ ατομικού κανό,δεν τα κατάφερε να μπει ούτε και στα 500μ.στον τελικό,καθώς ήταν και στα δύο πέμπτος,ενώ περνούσαν οι πρώτοι τρεις.Ο αθλητής μας κρατάει από αυτούς τους αγώνες,τις δυο προκρίσεις που πέτυχε στα ημιτελικά των αποστάσεων.